-Pred nama je jedan park površine 9.000 metara kvadratnih, a svega 240 kvadrata ove površine zauzimaju uređene staze za šetnju, što je potvrda da je Banjaluka zaštitila još jednu svoju zelenu oazu i dodatno je oplemenila sa slovima srpske azbuke – ćiriličnog pisma kao najljepšeg pisma na svijetu. Ovaj park postaće pravo mjesto za uživanje kako tokom dana tako i u večernjim časovima jer je ovaj prostor dobio i predivnu ambijentalnu rasvjetu – poručio je gradonačelnik Banjaluke Draško Stanivuković na otvaranju parka kojem je prisustvovao zajedno sa brojnim građanima.
Kako je kazao, ovo je prvi park zabavno-edukativnog karaktera i prvi park posvećen Ćirilici, te dodao da je u sredini parka smješten i mali amfiteatar, koji će moći biti korišćen kao učionica u prirodi.
-Naša ideja je da naši mališani dok šetaju i igraju se u parku, ujedno i uče ćirilično pismo. Uvjeren sam da će vremenom i onaj dio naših sugrađana koji su na početku bili protiv ovog parka, zavoljeti ovaj park koji zaista izgleda prelijepo. Ujedno ovaj park je i poruka svima nama da se zapitamo da li dovoljno koristimo svoje pismo – rekao je Stanivuković.
Istakavši da kao mlad čovjek veliku pažnju posvećuje upotrebi ćirilice u svakodnevoj pisanoj komunikaciji, gradonačelnik je naglasio da je očuvanje ćirilice važno nacionalno pitanje.
-Ovakav jedan park bio je potreban gradu, a gradska administracija do sada je uglavnom gradila tematske parkove. Jedan park posvetili smo knjizi, drugi smo posvetili Veleizdajničkom procesu, kao važnom događaju iz banjalučke istorije. Osim toga napravili smo i park koji smo posvetili srpskom vladaru Stefanu Tvrtku I Kotromaniću, a već Banjaluka dobija i najveći gradski park, koji će biti jedna prava zelena oaza sa vještačkim jezerom – rekao je Stanivuković.
Podsjetio je da je uz pet novih parkova, te uređeni Park „Mladen Stojanović“ i park u naselju Rosulje Banja Luka dobila sedam parkova.
-Svaki park je priča za sebe, svaki park je novi simbol i nova najljepša razglednica našeg grada – zaključio je gradonačelnik Banje Luke.
Savjetnica gradonačelnika Mirna Savić – Banjac rekla je da je gradska administracija uvela jednu sjajnu praksu, a to je da se prilikom izvođenja bilo kakvih radova teži da se sačuva svako drvo.
Trudimo se da pri bilo kojoj izgradnji saobraćajnica premjestimo stabla na drugu lokaciju i da na sve načine sačuvamo zelenilo. Posjećenost svih novouređenih parkova najbolja je potvrda da građani žele i vape za ovakvim mjestima – zaključila je ona.
Koordinator projekta Valentina Savić-Mandić istakla je da je jedna donedavno zapuštena zelena površina pretvorena u predivnu zelenu oazu sa edukativno-zabavnim sadržajima odnosno trodimenzionalnim azbučnim slovima.
-Uz jednu novu vijugavu stazu dodali smo 30 šarenih slova kako bi djeca kroz igru i zabavu sticala i znanje. Uz to imamo i jednu platformu pod lipom u formi amfiteatra, gdje će djeca imati učionicu na otvorenom. Za sva slova imamo neophodne ateste, korišteni su ekološki materijali i boje koje su bezbjedne za zdravlje naših najmlađih – istakla je ona.
Glas Srpske