Previđa se da će poslovi u STEM području (nauka, tehnologija, inženjerstvo i matematika) po pitanju plaća rasti dvostruko brže od poslova nevezanih uz STEM područja do 2031. godine.
U nedavnoj studiji koju je provela New York Federal Reserve inženjerske diplome zauzele su ukupno devet od 16 mjesta najboljih fakultetskih smjerova po pitanju zarade.
Studenti koji završe računalno inženjerstvo na vrhu su ljestvice. Oni uspiju dobiti najviše plaće, a prosječna godišnja plaća iznosi 73.275 eura. Nakon njih slijede smjerovi hemijsko inženjerstvo i računalna nauka. Oni koji završe te fakultete u SAD-u godišnje zarade oko 68.695 eura, piše CNBC.
Očekuje se da će se takav trend nastaviti i dalje. Previđa se da će poslovi u STEM području (nauka, tehnologija, inženjerstvo i matematika) po pitanju plaća rasti dvostruko brže od poslova nevezanih uz STEM područja do 2031. godine.
Tehničko znanje, matematičke vještine i sposobnosti rješavanja problema potrebni u inženjerstvu jednako su vrijedni u brojnim industrijama. Zbog toga su u ovoj profesiji u prosjeku više plaće u poređenju s drugim zanimanjima. Inženjeri također najviše profitiraju na stečenim godinama iskustva, tačnije za njih su više plaćeni. Prema podacima prikupljenim u istraživanju, inženjeri u dobi od 35 do 45 godinu u prosjeku zarađuju godišnje šesteroznamenkaste iznose, prenosi Poslovni.hr.
Podaci za ovu studiju sastavljeni su iz podataka popisa stanovništva u SAD-u iz 2022. (to su najnovijih dostupni podaci).
Nasuprot odlično plaćenim inženjerima, najslabije plaćeni smjerovi uglavnom su oni iz umjetnosti ili obrazovanja. Oni koji završe rani i predškolski odgoj u SAD-u imaju najnižu plaću na sredini karijere, svega 7.332 eura više nego na početku karijere.
-akta.ba