Prednosti kefira, probiotika sa zasitnim učinkom, koji optimizuje metabolizam, pomaže u regulaciji probavnih procesa i odličan je kada želite da smršate.
Kefir je probiotička hrana od fermentisanog mleka, koja osim što čuva zdravlje creva, pospešuje metabolizam i ima druge koristi za imunološki sistem i negu kože. Stručnjaci za ishranu sve više govore o ovom napitku, koji potiče sa Kavkaza i pravi se od svežeg ovčijeg, kozjeg ili kravljeg mleka i fermentisanog kefira ili granula, kako zbog njegovih hranljivih i probavnih svojstava, tako i zbog njegove svestranosti: koristi se za konzumaciju između obroka, za doručak, kao dezert, ili čak kao večera, ako želite da zamenite veliki obrok.
Kefir sadrži proteine, ugljene hidrate, kalijum, kalcijum, magnezijum, fosfor i vitamine D, A i B.
Prema rečima stručnjaka, kefir osim što je koristan za kožu – jedan je od namirnica koje poboljšavaju psorijazu – optimizuje metabolizam, pomaže u regulaciji probavnih procesa, čisti probavni sistem i reguliše nivo lipida i šećera u krvi. Osim toga, sadrži mnogo proteina i malo kalorija, pa je odličan kada želite da smršate.
U kefiru se odvija fermentacija pomoću kvasaca i bakterija. Zbog raznovrsnosti mikroorganizama koje sadrži, odličan je za creva i može se uporediti sa prirodnim jogurtom, koji je takođe vrlo preporučljiv za zdravlje creva.
Povezanost između probiotika, telesne težine i metabolizma
Opšte je poznato da probiotici utiču na zdravlje creva zbog prisutnosti mikroorganizama i bakterija korisnih za crevnu floru. Kako oni utiču na metabolizam i telesnu težinu, manje je poznato. Crevni mikrobiom obuhvata sve mikroorganizme u našem crevima i ima veliki uticaj na naše zdravlje, odbranu i dobrostanje. Brojna naučna istraživanja su pokazala da crevne bakterije igraju odlučujuću ulogu i u telesnoj težini, kako u dobijanju, tako i u mršavljenju. Naime, crevne bakterije razgrađuju hranu kako bi se hranljive materije mogle apsorbovati, a svaka od ovih bakterija ima posebnu funkciju. Sve to određuje funkcionisanje celokupnog metabolizma. Drugim rečima: probiotici poboljšavaju varenje masti i podstiču potrošnju energije. Kefir je naročito dobar jer je i proteinska hrana sa zasitnim učinkom, koja pomaže u ubrzanju metabolizma i gubitku telesne težine. Mnoge studije potvrđuju da ishrana bogata probiotikom, poput jogurta, povećava raznovrsnost mikrobioma i smanjuje upale u stomaku.
Kada konzumirati kefir?
Kefir je svestran proizvod koji možete konzumirati između obroka – ujutro ili popodne, kako biste sprečili upale koje se nakupljaju tokom dana – ili za doručak. U ovom obroku može mu se pridružiti seme chia, bobičasto voće i malo stevie. Takođe, može biti i laktozna večera nakon obilnog ručka (međutim, u ovom slučaju govorimo o kompenzacijskom mehanizmu koji ne treba zlostavljati, već koristiti povremeno). Pored toga, kao što je potvrdila studija sa Kalifornijskog univerziteta iz 2013. godine, žene koje su konzumirale probiotike u jogurtu, imale su manju moždanu aktivnost u delu mozga povezanu sa stresom.
Kako odabrati dobar kefir
Na tržištu postoji mnogo opcija, ali nisu sve podjednako preporučljive. Treba proveriti sadržaj šećera i vrstu mleka od kojeg je napravljen, a preporučuje se da ih kupujete u specijalizovanim prodavnicama. Zlatno pravilo za izbor dobrog jogurta ili kefira je: pravilo 3-4-3 ili, drugim rečima, izabrati onaj koji sadrži 3 % masti, 4 % šećera i 3 % proteina. Osim toga, stručnjaci preporučuju da svaki dan naizmenično konzumiramo kefir i prirodni jogurt, kako bi svi različiti mikroorganizmi koje oni sadrže postali deo naše mikrobiote.
wanted.mondo.rs